POROVNALI JSME JIHOČESKÝ, KARLOVARSKÝ, LIBERECKÝ A STŘEDOČESKÝ KRAJ A TAKÉ PRAHU. KDE SE BYDLÍ NEJLÉPE?

s Žádné komentáře

Sháníte nové bydlení a chcete začít tzv. s čistým štítem? Tak to by se vám mohl hodit přehled pěti krajů České republiky. Každý nabízí trochu něco jiného, ale s jistotou můžeme říci, že v každém koutě naší země je krásně. Jak se bydlí v okolí Českých Budějovic a co nabízí třeba Liberec? Na všechno vám odpovíme.

JAKÉ PARAMETRY JSOU PRO NÁS PŘI STĚHOVÁNÍ DŮLEŽITÉ

Co nejvíce zvažují lidé při stěhování do jiného kraje? Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je ekonomika, se kterou samozřejmě souvisí zaměstnanost a výše mezd. Zajímají nás ale také služby – především pak školství a zdravotnictví. Je v kraji dostatek lékařů, mateřských, základních a středních škol? Důležitá je také kvalita ovzduší.

Mix těchto parametrů například způsobil, že v celorepublikových průzkumech se na posledních místech umísťuje Moravskoslezský kraj s vysokou nezaměstnaností, nízkými mzdami a velmi znečištěním ovzduším. Nejlépe si vede Praha.

V PRAZE JE BLAZE, ALE TAKÉ DRAZE

Hlavní město Praha vyšla z průzkumů jako nejlepší místo pro život v České republice. Lidé oceňují především vysoký hrubý domácí produkt, tedy dobrou ekonomickou situaci, která jim poskytuje dobré pracovní příležitosti a vysoké mzdy. Věděli jste, že obyvatelé Prahy se také dožívají nejvyššího průměrného věku? A to díky kvalitní a dostupné lékařské péči. Bydlení v Praze je sice nákladnější, ale v porovnání s vyššími mzdami vyjde někdy levněji než v ostatních krajích.

Velmi dobře si vedl také Středočeský kraj, jehož obyvatelé mohou snadno využívat všech výhod Prahy. Do hlavního města jezdí především za prací. Ovzduší je tu ale čistější a přírodu mají blíž. Bydlení ve Středočeském kraji je proto ideální pro rodiny s dětmi.

LIBERECKÝ A JIHOČESKÝ KRAJ: JAK SE VÁM BUDE BYDLET?

Špatně si rozhodně nevedly ani Liberecký a Jihočeský kraj. Například v hodnocení nejmenšího počtu dopravních nehod se oba dva kraje vyskytují na prvních příčkách. Znamená to, že v krajích je velmi bezpečný dopravní provoz, což má samozřejmě i příznivé sociální dopady. Naopak nejhůře v tomto ohledu dopadla Praha. Liberecký a Jihočeský (společně s Karlovarským krajem a Vysočinou) nejnižší hodnotu emisí polétavého prachuKarlovarský kraj se zase pyšní dobrými předpoklady pro dlouhý a zdravý život.