Zaplatit či nezaplatit, to je oč tu běží…
Pozor, tento článek Vám může tvrdě vyvrátit Vaše původní představy o prodeji a možná i
přehodnotit Váš názor.
Ale tenhle článek bude z těch obsáhlejších, tak to zkuste vydržet.
Každý den mluvím s někým, kdo chce něco prodávat, nebo už prodal, nebo chce něco koupit.
Víte, kolik lidí ze 100 se zeptá profíka na postřehy ještě předtím, než začnou chodit na prohlídky?
V průměru 15!!!!
Patnáct lidí ze sta si myslí, že by jim schůzka s realiťákem mohla něco přinést ještě předtím, než začnou něco shánět. Hustý. Doslova.
To je nepoměr co? Ze 100 jen 15.
Mrkneme se na to z hypotetické stránky věci, celé se to otočí – 70% z Vás se předtím, než začne prodávat/nakupovat, poradí se svým makléřem – ANO, SE SVÝM makléřem.
Víte, jaké to bude mít pro trh důsledky?
Vymizí podvody a obchody za nesmyslné ceny.
Proč ? Protože profíci tohle prostě nedělají, jde jim o kšeft a o klienta. Když děláte opak, uděláte to jednou, dvakrát a pak končíte. Za to to opravdu nestojí.
Blahá slova pro mé uši – přijde mi zájemce, který má srovnanou prioritu lokality, ví, co chce a co od toho má očekávat. Budou ho zajímat informace, které jsem mu nachystal.
A nebo se dostaví neproškolený zájemce, který mě začne poučovat o mé práci, hejtuje co může, přesvědčuje mě o své pravdě, říká mi za kolik bych to měl prodávat, aby ho to zajímalo, co bych mu měl vše ukázat, apod. Prostě zájemce, který vůbec neví co chce a sám se v tom vyzná tak z 20%.
Nebojte, tak takto to taky vždycky naštěstí není – ale pokud už někdo takový přijde, většinou jde o prvokupce chytrého z různých zdrojů.
To jsou ti, kteří vlastně paradoxně potřebují pomoci nejvíce a myslí si to nejméně ☺
Zatajování informací.
Všichni se toho bojí, že koupí zajíce v pytli. Role RK a makléře? Nese za to odpovědnost! Minimálně morální, když už jinou ne. Boha jeho jak já se těším na realitní zákon…
A teď si vezměte situaci, že tam toho makléře nemáte. Jasně, chcete nestandardní proces, ale na druhé straně máte v tu chvíli také člověka, který chce nestandardní proces taky. Oba se snažíte obejít makléře, abyste neplatili provizi. No a Vy soudíte podle sebe, že se ten člověk, od kterého si napřímo byt kupujete nebo mu byt prodáváte, vždy chová standardně? No ne. To se vzájemně popírá.
Obezřetnost dvakrát taková. Pak se to prostě už na makléře nebo na realitku svést nedá. Není tam.
Možná jste v klidu, protože máte dobrého právníka, ale…. ?.
Kde je ten, který Vám řekne, jestli to kupujete za dobré peníze nebo neprodáváte se ztrátou? Na tomhle si spousta lidí vyláme zuby.
Slovo zbytečný
Slovo zbytečný má velkého kamaráda – slovní spojení – myslím si, že ušetřím.
Věřte nebo ne – ve skutečnosti nikdy neušetříte – vždy si od něčeho odeberete.
Pokud stavíte peníze nad osobní spokojenost. Pokud blbě stanovíte prodejní cenu, ušetříte prvoplánově za provizi makléře, jenže přijdete o 2x tolik peněz na finální prodejní ceně. Proč? Přesně proto, že nebudete vědět, jak prodej pojmout odborně a po té nejlepší stránce, čili buďto vytvoříte ležák nebo prodáte extra rychle a pod cenou. U aut platí to samé – levné je levné a má to svůj důvod.
Jak to tedy vlastně je?
Chcete nadstandardní službu s výsledkem, ve skutečnosti šetřit svůj čas, a paradoxně i své
peníze? Ano, pak jste můj člověk.
Chcete šetřit na úkor výsledku a kvality? Ano, pak Vám přeji mnoho štěstí a hlavně si stůjte za svým.
Má Vás tento článek někam posunout? Ano.
Má Vás naučit se nad věcí zamyslet ze dvou stran.
Váš „lidový realiťák“
Martin Nesládek